Edukacja

Zasady Ed’a Seykoty, czyli każdy dostaje na rynku to, czego chce

Trzymaj się systemu i zasad

Sporo uwagi Seykota poświęca też własnym systemom i zasadom według których podejmuje decyzje transakcyjne. Forex jest rynkiem globalnym, dostępnym dla inwestorów z całego świata i w tym samym czasie wszyscy widzą te same wiadomości i te same sytuacje na wykresach. Chcąc poważnie zająć się handlem walutami należy mieć jakąś przewagę, najlepiej łącząc wszystkie niezbędne elementy wpływające na odniesienie sukcesu – system transakcyjny, plan gry, zarządzanie ryzykiem i kapitałem.

W każdym przedsięwzięciu biznesowym tworząc firmę dokładnie planuje się wszystkie czynności, przechodzące stopniowo do bardziej szczegółowych zagadnień działalności gospodarczej i wszystkich innych elementów z nią związanych. Tworzy się zatem biznes plan, który wyznacza kierunek przedsięwzięcia.

Wobec tego dlaczego inwestorzy nie pracują nad stworzeniem inwestycyjnego „biznes planu” i pomijają jego istotne znaczenie w swoich zmaganiach z rynkiem? Jeśli nie znamy kierunku i celu to skąd mamy wiedzieć co chcemy osiągnąć, w jakim czasie i w jaki sposób tego dokonać?

Wbrew pozorom jest to jeden z najważniejszych czynników sukcesu na rynkach finansowych jednak tak często pomijany przez inwestorów. Plan gry pozwala inwestorowi zachować pożądany kierunek, a stworzenie pewnych norm i schematów zachowań w danych sytuacjach, pozwala efektywniej podejmować decyzje inwestycyjne. Co więcej, inwestor posiadający dokładny zestaw reguł eliminuje intuicyjne podejmowanie decyzji, które mogą okazać się zgubne nawet dla posiadacza zyskownego systemu transakcyjnego. Plan inwestycyjny nie tylko wskazuje w jaki sposób mamy osiągnąć zamierzone cele, ale również pomaga w kontroli dotychczasowych wyników i poczynań.

Nie słuchaj newsów – sam podejmuj decyzje

Seykota jest samoukiem i wszystkie swoje systemy zaprojektował samodzielnie. W wywiadach wielokrotnie podkreślał swój sentyment do rynków i do którego ma pozytywne nastawienie.

Inwestowanie na rynkach finansowych nie jest zajęciem dla każdego. Pewne cechy charakteru predysponują bowiem inwestora do sukcesu lub porażki. Zdecydowana większość autorów najlepszych publikacji dotyczących inwestowania wymienia konsekwencję, cierpliwość i samodyscyplinę jako podstawowe czynniki warunkujące sukces w dłuższej perspektywie czasowej.

Duże znaczenie w spekulacji Seykota poświęca więc psychologii inwestowania. Swój umysł oczyszcza poprzez hipnozę i pozytywne myślenie na temat rynków co pomaga mu samodzielnie podejmować decyzje transakcyjne. Sam Seykota często powtarza, że po prostu kocha rynek, a spekulacja jest jego życiową pasją.

Przedstawione przez Seykotę elementy skutecznej spekulacji na rynkach finansowych wydają się być powszechnie znane, lecz jedynie najbardziej wytrwali i konsekwentni gracze potrafią stosować się do wyznaczonych reguł. Wymienione w tym artykule zasady określają filozofię stosowaną od wielu lat przez najlepszych traderów choć w perspektywie długoterminowej wykorzystywanych w praktyce przez nielicznych.

MarketInvest

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *