Edukacja

Zasady Ed’a Seykoty, czyli każdy dostaje na rynku to, czego chce

Tnij straty

„Trzy reguły dobrego systemu: po pierwsze ucinaj straty, po drugie ucinaj straty i po trzecie ucinaj straty.” Tak wygląda recepta na zyski Ed’a Seykoty. Jak większość traderów, Seykota miewa również okresy serii strat. Wówczas stara się ograniczać swoją aktywność na rynku i przeczekać ponieważ uważa, że próby odrabiania większej straty za wszelką cenę są emocjonalnie wykańczające. Istotnym elementem jego zasad jest redukowanie wielkości otwieranych pozycji. Takie podejście sprowadza się też do tego, że przy dobrej passie działa bardziej agresywnie natomiast gdy zaczyna tracić stara się być ostrożniejszy.

Prawidłowo sporządzona strategia wskazuje nam dokładne warunki kiedy i w jakich sytuacjach dokonujemy transakcję, najlepiej ograniczając do minimum lub całkowicie niwelując intuicyjne podejście do rynku. Dodatkowo system transakcyjny powinien określać ilość środków jaką możemy zaangażować, maksymalny poziom straty w pojedynczej transakcji oraz miejsce realizacji zysków.

Seykota podkreśla jak bardzo ważną rolę stanowi dla niego maksymalne ograniczanie strat. Gdy rynek porusza się zgodnie z kierunkiem jego pozycji stara się szybko przesuwać początkowo przyjęte zlecenie obronne na zysk i następnie stopniowo zarządzać pozycją i zleceniami w oparciu o bieżącą sytuację na rynku.

Zarządzaj ryzykiem

„Wygrana czy strata – każdy dostaje na rynku to, czego chce”. Tak Ed odnosi się do kontroli ryzyka i zarządzania kapitałem. Uważa, że kluczem do osiągania systematycznych wyników w perspektywie długoterminowej jest odpowiednia metoda zarządzania pieniędzmi.

W swoich systemat Seykota stara się nie ryzykować więcej niż 5 procent. Większe straty realizował tylko wtedy gdy w reakcji na zaskakujące wiadomości następowały tak silne ruchy cen, że rynek przeskakiwał zlecenia obronne. Kluczowym elementem jego systemów jest więc zarządzanie ryzykiem poprzez zlecenia obronne. Autor z góry zakłada jaki procent posiadanego kapitału może zaryzykować w pojedynczej transakcji i na tej podstawie określa szerokość zlecenia zabezpieczającego straty.

Używaj Stop Loss

Najtrudniejszym aspektem inwestowania jest nasza psychika. Emocje powodują, że inwestorzy nie trzymają się swoich systemów transakcyjnych, powodują, że decyzje podejmowane są często pochopnie i intuicyjnie. Burzy to zarówno złożony plan inwestycyjny jak i sam system transakcyjny. Chciwość i strach powodują, że gracz przestaje zachowywać się racjonalnie, nie trzyma się swoich zasad zarządzania ryzykiem i zaniedbuje dyscyplinę, która jest fundamentem planu inwestycyjnego.

Seykota po zawarciu każdej transakcji natychmiast ustawia zlecenia obronne. W mechanicznych systemach transakcyjnych dobrym rozwiązaniem wspomagającym wyznaczenie miejsca ochrony naszego kapitału jest wykorzystywanie zleceń typu Trailing Stop. Utrzymuje się on na określonym poziomie poniżej ceny instrumentu (w przypadku kupna) lub powyżej kursu danej pary walutowej (w sytuacji sprzedaży).
Tego typu rozwiązanie dobrze sprawdza się na platformach z działającym stopem kroczącym przy wyłączonym komputerze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *