Edukacja

Zasady Ed’a Seykoty, czyli każdy dostaje na rynku to, czego chce

Ed Seykota to jednen z najlepszych współczesnych traderów z Wall Street osiągający średnio roczną stopę zwrotu na poziomie 60%.

Jako zarządzający rachunkami swoich klientów w latach 1972 – 1988 z 5000 dolarów zarobił ponad 15 milionów dolarów. Uznawany jest za pioniera mechanicznych systemów transakcyjnych, które samodzielnie programował tworząc również optymalizacje dla uzyskania najlepszych wyników.

Powyższy wstęp idealnie obrazuje sylwetkę naszego bohatera, który urodził się 7 sierpnia 1946 roku w Holandii. Kiedy wraz z rodziną wyjechał do Stanów Zjednoczonych rozpoczął studia na Massachusetts Institute of Technology (MIT) zdobywając dyplom z inżynierii elektrycznej.

Zawód tradera rozpoczął w 1972 roku w firmie maklerskiej gdzie zbudował swój pierwszy system transakcyjny. Jego zadaniem było inwestowanie pieniędzy klientów na rynku terminowym. Od tego momentu Seykota zaczął aktywnie inwestować własne pieniądze oraz zarządzać rachunkami ograniczonej liczby klientów, których skrupulatnie selekcjonował. Wszystkie pomysły inwestycyjne tworzył samodzielnie i jak podkreślał, inspirując się takimi traderami jak Richard Donchian oraz książką „Wspomnienia gracza giełdowego”.

Ed Seykota jest zwolennikiem prostoty i minimalizmu poświęcając zaledwie kilka minut dziennie na procesy transakcyjne własnych systemów komputerowych. Najchętniej inwestował ze swojego domu nad jeziorem Tahoe, a większość wolnego czasu poświęcał na opracowywanie nowych strategii i zgłębianiu tajników psychologii spekulacji. Oprócz własnych pieniędzy zarządzał również rachunkami wąskiego grona klientów, a wynagrodzenie pobierał tylko od wypracowanych zysków. Obecnie nie przyjmuje już nowych klientów.

Wszechstronne zainteresowania Seykoty poparte zostały twórczym projektem. Wraz z przyjaciółmi grywał w zespole muzycznym i wykonał popularną wśród inwestorów piosenkę w której śpiewał o własnych, najważniejszych zasadach spekulacyjnych. Jak można było przeczytać w jego wywiadach, utwór ten nagrał z powodu powtarzających się pytań o jego metody inwestowania. W ten humorystyczny sposób postanowił zostawić po sobie najcenniejsze wskazówki. (utwór dostępny jest na kanale Youtube pod nazwą „Seykota song”).

Graj z trendem

Seykota jest traderem należącym do trend followerów czyli swoją koncepcję inwestycyjną opiera przede wszystkim na podążaniu za trendem. Na rynkach finansowych jest to najpopularniejsza metoda spekulacyjna jednak tylko niewielu graczy jest w stanie rzeczywiście trzymać się tej zasadzie. Większość uczestników forexu najchętniej próbuje „łapać” dołki i szczyty szukając momentu zakończenia bieżącego kierunku na instrumentach finansowych. W ten sposób dokonują transakcji przeciwko głównemu trendowi zamiast skupiać się na wynajdowaniu sygnałów gry z trendem.

Sam Seykota określa siebie jako tradera czysto technicznego i nie przykłada dużej uwagi do czynników fundamentalnych, które jak tłumaczy, często są już zawarte w cenach. Podstawowa analiza Ed’a opiera się więc na odczytaniu długoterminowego trendu, analizie aktualnych formacji na wykresie i określeniu odpowiedniego miejsca w którym zrealizuje transakcję kupna lub sprzedaży. Są to trzy podstawowe elementy jego podejścia do rynku. W rezultacie strategia Seykoty skupia się na identyfikacji miejsca w którym istnieje wysokie prawdopodobieństwo silnego ruchu na rynku zgodnie z założonym kierunkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *