Inne rynki PLN

Wzrost cen złota po publikacji protokołu z posiedzenia FOMC

Większość wczorajszej sesji na rynku złota była spokojna – przez niemal cały dzień notowania tego kruszcu poruszały się w konsolidacji, nie przekraczając na dłużej poziomu 1253 USD za uncję. Dopiero wieczorem strona popytowa na tym rynku wyraźnie przeważyła, wynosząc cenę złota na koniec dnia ponad poziom 1258 USD za uncję.

Główną przyczyną wieczornych zwyżek była publikacja protokołu z posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) i zawarte w nim ostrożne podejście Fed do kwestii dalszego zacieśniania polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Z dokumentu tego wynika, że członkowie FOMC zgodnie uznali, że dobrym pomysłem będzie wstrzymanie się ze znacznymi podwyżkami stóp procentowych do czasu, kiedy okaże się, że gorsze dane makroekonomiczne w USA faktycznie były tylko przejściowe. Ostrożne podejście było zaskoczeniem, zwłaszcza że wcześniejsze wypowiedzi przedstawicieli Fed były bardziej jastrzębie.

Niemniej, informacje zawarte w protokole z posiedzenia FOMC nie niwelują szans na czerwcową podwyżkę stóp procentowych w USA. Według Fed Watch, prawdopodobieństwo podniesienia stóp o 25 punktów bazowych oceniane jest na 83%.

Z technicznego punktu widzenia, obecnie notowania złota poruszają się blisko dwóch oporów: jednego bliskiego, w rejonie 1261-1265 USD za uncję, oraz drugiego w okolicach 1276 USD za uncję. Dopiero jeśli one zostaną pokonane, będzie można mówić o istotniej zmianie nastawienia inwestorów na rynku złota. Natomiast póki co średnioterminowe spadki są bardziej prawdopodobne.

Dorota Sierakowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *