Inne rynki PLN

Ważny tydzień dla funta

Emmanuel Macron jest już oficjalnie prezydentem Francji. Jednakże jego wygrana miała znikomy wpływ na rynki finansowe, gdyż była ona już wyceniona przez inwestorów. Dlatego też większą uwagę skupiły na sobie posiedzenia banków centralnych. Nowozelandzki RBNZ oraz Bank Anglii zaskoczyły gołębią retoryką, co zaciążyło ich walutom. Funt znalazł się pod presją, gdyż BoE jest nadal ostrożny w ocenie wpływu Brexitu na politykę monetarną. W nadchodzącym tygodniu brytyjska waluta ponownie znajdzie się w centrum uwagi inwestorów ze względu na publikacje ważnych danych makroekonomicznych. Ponadto notowania dolara uległy uspokojeniu, ponieważ rynek już wycenił podwyżkę stóp ze strony FED w czerwcu. Przy braku ważnych danych z USA, najbliższy tydzień może należeć do innych walut.

Australia — Raport z rynku pracy (czwartek, 3:30)

AUD ostatnio jest jedną z najsłabszych walut w G20 z uwagi na cofnięcie cen metali przemysłowych oraz gorsze odczyty z australijskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna była dużym rozczarowaniem, co sugeruje spowolnienie wzrostu gospodarczego. Z drugiej strony rynek pracy wygląda dosyć solidnie, co sprawia, że RBA utrzymuje neutralną retorykę. Jeśli jednak w tej kategorii także dojdzie do pogorszenia, może to dać tamtejszemu bankowi centralnemu sygnał do przyjęcia gołębiego stanowiska, co nałożyłoby dodatkową presję na AUD.

Wielka Brytania — CPI (wtorek, 10:30), raport z rynku pracy (Środa, 10:30), sprzedaż detaliczna (czwartek, 10:30)

Każdy z powyższych odczytów może istotnie zmienić perspektywy dla funta. Bank Anglii zaznaczył, że wzrost inflacji powinien się negatywnie odbić na konsumpcji (ważne w tym zakresie będą czwartkowe dane o sprzedaży detalicznej), a to z kolei oznaczałoby spowolnienie wzrostu gospodarczego. Dlatego też zbyt wysoka inflacja nie będzie długo tolerowana i jeśli zajdzie taka potrzeba BoE może zainterweniować. Obecne projekcje Banku zakładają pierwszą podwyżkę stóp w IV kwartale 2019 roku, jednak w przypadku przyspieszenia inflacji, te plany mogą ulec zmianie. Raport z rynku pracy, a w szczególności odczyty dotyczące wzrostu płac, także będą ważne. Sam prezes Carney zaznaczał, że ścieżka podwyżek zarobków będzie brana pod uwagę przy decyzji ws. stóp procentowych. Przy tak napiętym kalendarzu większa zmienność w notowaniach funta jest niemal pewna.

Kanada — CPI, sprzedaż detaliczna (Piątek, 14:30)

Dolar kanadyjski znalazł się pod presją z uwagi na niższe ceny ropy naftowej, groźbę wojny handlowej z USA oraz pogorszenie perspektyw dla krajowego rynku nieruchomości. Taka mieszanka doprowadziła do wybicia z ważnej strefy technicznej pchając USDCAD na roczne szczyty. Pogorszenie pozostałych odczytów makroekonomicznych może zmusić do działań Bank Kanady na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Dlatego też nie można wykluczyć, że CAD będzie dalej słabnąć.

XTB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *