Edukacja

System transakcyjny jako biznes plan

Forex jest rynkiem globalnym, dostępnym dla inwestorów z całego świata i w tym samym czasie wszyscy widzą te same wiadomości i te same sytuacje na wykresach. Chcąc poważnie zająć się handlem walutami powinniśmy mieć jakąś przewagę, najlepiej łącząc wszystkie niezbędne elementy wpływające do odniesienie sukcesu – system transakcyjny, plan gry, zarządzanie ryzykiem i kapitałem.

Każde przedsięwzięcie biznesowe czy to małej czy dużej firmy, zaczyna się od
zaplanowania ogólnych czynności, przechodzących stopniowo do bardziej szczegółowych zagadnień działalności gospodarczej i wszystkich innych elementów z nią związanych. Tworzy się po prostu biznes plan, który wyznacza kierunek przedsięwzięcia. Dlaczego zatem inwestorzy nie pracują nad stworzeniem inwestycyjnego „biznes planu” i pomijają jego istotne znaczenie w swoich zmaganiach z rynkiem? Jeśli nie znamy kierunku i celu to skąd mamy wiedzieć co chcemy osiągnąć, w jakim czasie i w jaki sposób tego dokonać?

Plan gry pozwala inwestorowi zachować pożądany kierunek, nawet gdy podczas swojej działalności inwestycyjnej natrafi na momenty ciężkie i chwile zwątpienia. Stworzenie pewnych norm i schematów zachowań w danych sytuacjach, pozwala szybciej podejmować decyzje inwestycyjne bez utraty trafności tych decyzji. Co więcej, inwestor posiadający normy zachowań eliminuje intuicyjne podejmowanie decyzji, które mogą okazać się zgubne nawet dla posiadacza zyskownego systemu transakcyjnego. Posiadanie planu dodatkowo sprawia, że inwestor jest w stanie dokonać samooceny – czy jest dobrym traderem, czy dobrze wypełnia założenia systemu, w jakich sytuacjach popełnia najczęściej błędy a w jakich momentach najlepiej zarabia pieniądze. Plan inwestycyjny nie tylko wskazuje co i w jaki sposób mamy osiągnąć zamierzone cele, ale również pomaga w kontroli dotychczasowych wyników i poczynań.

Opracowanie systemu transakcyjnego jest głównym elementem każdego planu inwestycyjnego. Prawidłowo sporządzona strategia wskazuje nam dokładne warunki kiedy i w jakich sytuacjach dokonujemy transakcję, najlepiej ograniczając do minimum lub całkowicie niwelując intuicyjne podejście do rynku. Dodatkowo system transakcyjny powinien określać ilość środków jaką możemy zaangażować, maksymalny poziom straty w pojedynczej transakcji oraz miejsce realizacji zysków. Skuteczność strategii inwestycyjnej należy, przed wdrożeniem w życie, przetestować na danych historyczny, po to, aby dowiedzieć się jakie są słabe strony systemu, w jakich elementach zawodzi, a kiedy jest najbardziej skuteczny.

Najtrudniejszym aspektem inwestowania jest nasza psychika. Emocje powodują, że inwestorzy nie trzymają się swoich systemów transakcyjnych, powodują, że decyzje podejmowane są często pochopnie i intuicyjnie. Burzy to zarówno złożony plan inwestycyjny jak i sam system transakcyjny. Chciwość i strach powodują, że gracz przestaje zachowywać się racjonalnie, nie trzyma się swoich zasad zarządzania ryzykiem i zaniedbuje dyscyplinę, która jest fundamentem planu inwestycyjnego. Dlatego wielu najlepszych inwestorów rekomenduje, aby system transakcyjny był jak najbardziej automatyczny ściśle wskazując warunki prawidłowo generowanego sygnału.

Zbudowany system transakcyjny powinien również dokładnie wskazywać zasady zarządzania ryzykiem. Jest to kluczowy element odniesienia sukcesu w długoterminowym horyzoncie czasowym. Powinniśmy z góry założyć jaki procent posiadanego kapitału możemy zaryzykować w pojedynczej transakcji, określić szerokość zlecenia zabezpieczającego straty (Stop Loss) i dostosować do niego wielkość otwieranej pozycji.

 

Co dalej? Bierz się do pracy. Weź kartkę papieru lub otwórz plik tekstowy i zacznij pisać. Określ swoje cele inwestycyjne, kiedy będziesz analizował rynek i jakich szukał sygnałów. Najwięcej czasu poświęć jednak na metody zarządzania ryzykiem i kapitałem. Gdzie wyjdziesz ze stratnej pozycji, czy będziesz przesuwał poziom Stop Loss oraz w jakim miejscu zrealizujesz zysk. Na koniec pomyśl ile jesteś w stanie ryzykować zarówno w pojedynczej transakcji jak i na całym kapitale.

To tyle. I aż tyle. Powodzenia!

T-Z

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *