GPW PLN

Spokojny dzień wygasania instrumentów pochodnych

W USA, podobnie jak w innych krajach, piątek był dniem wygasania marcowej linii instrumentów pochodnych. Taki dzień najczęściej owocuje dużym obrotem i niedużymi zmianami indeksów.

W piątek opublikowane zostały dane o produkcji przemysłowej, wstępny odczyt indeksu nastroju Uniwersytetu Michigan i indeks wskaźników wyprzedzających (LEI). Produkcja przemysłowa w lutym pozostała na tym samym poziomie co w styczniu (oczekiwano wzrostu o 0,3%). Wykorzystanie potencjału przemysłowego wyniosło 75,4% (oczekiwano 75,5%).

Indeksu nastroju Uniwersytetu Michigan w marcu wyniósł 97,6 pkt. (oczekiwano wzrostu z 96,3 na 97 pkt.). Indeks wskaźników wyprzedzających wzrósł o 0,6% (oczekiwano 0,4%). Dane nie miała wpływu na nastroje.

Wall Street rozpoczęła sesję całkowicie neutralnie, a potem indeksy kręciły się wokół linii poziomu neutralnego i tam dzień zakończyły.

GPW rozpoczęła piątkową sesję od wzrostu indeksów. Nawet dość słaby początek sesji na innych giełdach europejskich nie zaczerwienił naszych indeksów. Widać było chęć kontynuowania zwyżki mimo tego, że wygasała marcowa linia kontraktów (a może właśnie dlatego).

W końcówce WIG20 wpierw wyskoczył na północ po to, żeby fixing zawrócił indeks do poprzedniego poziomu równowagi. WIG20 zyskał 0,58%, a sygnał kupna umocnił się. Obroty, jak zwykle w dniu wygasania linii kontraktów, były olbrzymie.

Rozpoczynamy tydzień, który powinien pokazać nam prawdę o rynku akcji. Miniony przebiegł pod dyktando „byków” z wygenerowaniem mocnego sygnału kupna (wybicie z flagi). W tym tygodniu sprawdzimy, czy nie była to pułapka (zakładam, że nie była). Dzisiaj jest dzień bez istotnych impulsów, co może prowadzić do marazmu.

Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *