Inne rynki PLN

Silny popyt na rynku ropy naftowej przed spotkaniem OPEC

Notowania ropy naftowej pozostają pod wyraźną presją kupujących. Cena amerykańskiego surowca gatunku WTI dotarły wczoraj zanotowała delikatną zniżkę, ale już dzisiaj rano powraca do wzrostów i oscyluje w okolicach 51,70 USD za baryłkę.

Jedną z kluczowych informacji podczas środowej sesji na rynku ropy naftowej była cotygodniowa publikacja Departamentu Energii, dotycząca zapasów ropy naftowej w USA. Z raportu tego wynika, że w minionym tygodniu zapasy ropy w USA spadły o 4,4 mln baryłek, czyli o więcej niż oczekiwano (-2,4 mln baryłek). Była to już siódma zniżka zapasów z kolei. W jej rezultacie, poziom zapasów ropy w USA wyniósł 516,3 mln baryłek i jest on najmniejszy od połowy lutego br.

Informacje podane przez Departament Energii nie wpłynęły jednak istotnie pozytywnie na ceny ropy naftowej, zwłaszcza że spadek zapasów wynikał przede wszystkim ze zwiększonej aktywności amerykańskich rafinerii przed zbliżającym się sezonem letnich wyjazdów i, tym samym, prognozami wzrostu popytu na paliwa. Dużo ważniejszym wydarzeniem tygodnia (i kluczowym wydarzeniem całego bieżącego roku na rynku ropy) jest spotkanie OPEC, które dzisiaj rozpoczyna się w Wiedniu.

Oczekiwane jest przedłużenie porozumienia ws. ograniczenia produkcji ropy do końca marca 2018 r., ale jednocześnie mało prawdopodobne wydaje się zwiększenie zakresu cięć wydobycia. Taki scenariusz jest już uwzględniony w cenach, więc jego realizacja może wywołać w inwestorach chęć realizacji zysków i, w rezultacie, spadek cen ropy naftowej. Niemniej, jeśli OPEC zaskoczy bardziej zdecydowanymi działaniami, to wzrost cen może być kontynuowany. Tak czy inaczej, dzisiejsza sesja prawdopodobnie będzie nerwowa.

Dorota Sierakowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *