Strona główna PLN Realizacja zysków na szerokim rynku zaciążyła złotemu

Realizacja zysków na szerokim rynku zaciążyła złotemu

Wtorkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie słabszego złotego po wczorajszej realizacji zysków. Polska waluta wyceniana jest przez rynek następująco: 4,2308 PLN za euro, 3,8714 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8757 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0123 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,469% w przypadku obligacji 10-letnich.

Zgodnie z wczorajszą tezą zawartą w porannym komentarzu poniedziałek przyniósł nam ruchy korekcyjne na szerokim rynku. Zwycięstwo E. Macrona było bazowym scenariuszem, rozgrywanym już wcześniej na rynkach. W konsekwencji jego wypełnienie spowodowało tzw. realizację zysków na bardziej ryzykownych aktywach. „Rykoszetem oberwał” również złoty, który tracił do większości głównych walut (EUR/PLN wzrost o 0,53%). Skala zniżki wobec USD przekroczyła 1,17% (z uwagi na wyraźne spadki na notowaniach eurodolara). Mocniejszy dolar tradycyjnie wywiera również presję na wyceny walut EM, w tym PLN. Przy braku istotniejszych wydarzeń krajowych inwestorzy pozostaną skupieni na wydarzeniach z szerokiego rynku. Po usunięciu części ryzyka politycznego związanego z wyborami w UE (Francja, Holandia) uwaga rynków przesunięta zostanie na temat czerwcowej podwyżki stóp w wykonaniu FED. Perspektywa ograniczenia luźnej polityki EBC pozostaje dość niejasna i ogranicza się obecnie do nieformalnych przecieków z instytucji. Z punktu widzenia PLN wczorajsza zniżka stanowi sygnał do potencjalnej korekty – nastroje wokół złotego w dalszym ciągu jednak pozostają dobre, co będzie ograniczać jej docelowy zasięg.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Wpływ wyborów we Francji będzie dogasał, a uwaga inwestorów na szerokim rynku będzie kierować się ponownie na kwestie polityki FED (podwyżka stóp)/EBC (wczorajsze sygnały Y. Mersch’a) oraz na poranne dane makro z Niemiec.

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze podbicie na parach x/PLN stanowi potencjalny sygnał do wygenerowania ruchu korekcyjnego do okolic 4,26 EUR/PLN. Podobnie jak było to wcześniej impuls ten zostanie najprawdopodobniej dość szybko wygaszony. Dużo zależeć będzie jednak od zachowania dolara amerykańskiego – dopiero przy zdecydowanym odreagowaniu na USD będziemy mogli mówić o potencjalne głębszej korekty na PLN.

Konrad Ryczko
Analityk DM BOŚ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here