PLN

Pogorszenie globalnych nastrojów zaszkodziło PLN

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi utrzymanie ruchu korekcyjnego na wycenie złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1969 PLN za euro, 3,7660 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8421 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8832 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,331% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na złotym przyniosło długo wyczekiwany impuls korekcyjny. Zgodnie z sugestiami moment „przesilenia” wynikał z zachowania rynków bazowych, gdzie dało się odczuć wyraźny wzrost niepewności związanej z potencjalnym wnioskiem o impeachment D. Trump’a. Oczywiście samo powodzenie takiego wniosku było raczej mało realne, jednak pokazuje to, iż ostatnie zamieszanie na wokół Trump-FBI-Rosja wskazuje, ze w partii Republikańskiej narasta sprzeciw co do aktualnego kursu polityki i działań Trump’a. W konsekwencji obserwujemy wyraźne zawiedzenie tzw. trumptrade, gdyż prawdopodobieństwo realizacji obietnic wyborczych (stymulacyjny pakiet fiskalny) realnie spadło. Inwestorzy sprzedawali akcje, transferując kapitały w kierunku bardziej bezpiecznych aktywów (jak np. japoński jen). Tradycyjnie w takim układzie PLN zaliczany jest to bardziej ryzykownych walut EM, które zwyczajowo poddają się korekcie nastrojów. Wczorajsza RPP nie wniosła wiele nowego – stanowisko Rady co do utrzymania stóp w kolejnych kwartałach pozostało utrzymane. Podczas konferencji A. Glapiński stwierdził, iż nie spodziewa się przekroczenia celu inflacyjnego w dłuższym terminie, a dynamiki CPI oscylować będzie blisko 2,00%. Prezes NBP odniósł się również do kursu PLN, iż obecny poziom sprzyja równowadze. W szerszym ujęciu obecnie obserwujemy impuls korekcyjny na wycenie, jednak szerokie trendy na parach x/PLN w dalszym ciągu pozostają spadkowe.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS opublikuje dane dot. wynagrodzeń i zatrudnienia za kwiecień. Rynek spodziewa się wskazań na poziomie 4,35% oraz 4,5%. Dużo ciekawiej zapowiada się dzisiejsza aukcja długu MF, gdzie zaoferowane zostanie 5-serii obligacji o wartości 3 mld PLN. Wyniki oferty mogą być niezwykle interesujące, gdyż MF ograniczyło maksymalną podaż z 5 mld. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia EBC (oczekiwania co do ograniczenia luźnej polityki monetarnej) oraz popołudniowym danym z USA (m.in. wnioski o zasiłek, indeks CB).

Z rynkowego punktu widzenia impuls korekcyjny doprowadził do dynamicznego odreagowania na CHF/PLN z okolic 3,80 do obecnych 3,83 PLN. Analogicznie sytuacja przedstawia się na pozostałych zestawieniach, gdzie obserwowaliśmy ok. 2-3gr impuls korekcyjny. Potencjalny zasięg aktualnego odbicia to okolice 4,21-4,23 EUR/PLN oraz 3,81 USD/PLN. W szerszym ujęciu dopiero wybicie 4,25 EUR/PLN oraz 3,94 USD/PLN stanowić będzie sygnał do zmiany średnioterminowego trendu aprecjacyjnego na PLN.

Konrad Ryczko
Analityk DM BOŚ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *