PLN

PLN wyhamował wzrosty, rynek patrzy na EBC

Czwartkowy, poranny handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego po wczorajszej lekkiej korekcie. Polska waluta kwotowana jest przez inwestorów następująco: 4,2255 PLN za euro, 3,8751 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,9002 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9852 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,476% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku PLN przyniosło lekkie spadki na wycenie złotego wobec zagranicznych dewiz. Ruch ten w dużej mierze traktować należy jako realizację zysków przez część inwestorów po niedawnych wzrostach wygenerowanych przez spadek awersji do ryzyka po I turze wyborów prezydenckich we Francji. Inwestorzy czekają na nowe impulsy do handlu, a te przynieść może dzisiejszej zakończenie posiedzenia EBC. Wczorajsza prezentacja planu reformy podatkowej D. Trump’a (bazowo sygnalizowana na piątek) nie przyniosła większych zaskoczeń i obserwowaliśmy lekki spadek wyceny USD. Warto również wspomnieć o odbiciu m.in. meksykańskiego peso po tym jak D. Trump zapowiedział renegocjację paktu NAFTA, a nie jak wcześniej sygnalizowano jego „porzucenie”. W szerszym ujęciu PLN po impulsie aprecjacyjnym znów nie notuje większych zmian w oczekiwaniu na dalszy rozwój wydarzeń na szerokim rynku. Układy techniczne potwierdzają relatywną siłę PLN, a dane makro stały się niedawno podstawą do rewizji w górę założeń wzrostu dla krajowej gospodarki. W dalszym ciągu jednak wycena złotego zależna jest głownie od nastrojów wokół walut EM.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Uwaga inwestorów na szerokim rynku skupiona będzie na zakończeniu posiedzenia EBC. Część obserwatorów spodziewa się, iż ograniczenie ryzyka politycznego w Europie (po I turze wyborów we Francji) może stać się pretekstem do zaprezentowania bardziej jastrzębiego stanowiska ze strony decydentów z EBC. Ponadto tradycyjnie należy zwrócić uwagę na popołudniowe wskazania makro z USA (m.in. zamówienia na dobra trwałe czy wnioski o zasiłek).

Z rynkowego punktu widzenia układy techniczne na parach związanych z PLN nie uległy większym zmianom. Zgodnie z wcześniejszą sugestią strefa 3,80-3,86 na CHF/PLN zareagowała jako wyraźna strefa wsparcia. EUR/PLN tkwi w ramach konsolidacji na 4,2126-4,2350 PLN. Złoty pozostaje mocny, jednak perspektywa dalszych wzrostów pozostaje ograniczona.

Konrad Ryczko
Analityk DM BOŚ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *