PLN

PLN bez zmian, RPP w kalendarzu

Poranny, wtorkowy handel na rynku walutowym nie przynosi większych zmian na wycenie złotego, który w dalszym ciągu konsoliduje powyżej 4,17 EUR/PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1855 PLN za euro, 3,7139 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8551 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8010 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,208% w przypadku obligacji 10-letnich.

Początek nowego tygodnia handlu przyniósł lekkie podbicie awersji do ryzyka, co lokalnie negatywnie przełożyło się również na PLN. Impuls ten okazał się być relatywnie nietrwały, a w godzinach popołudniowych wycena złotego wróciła do okolic odniesienia. Trudno odnosić się wiarygodnie do ruchów z poniedziałku z uwagi na fakt, iż w Niemczech byliśmy świadkami dnia wolnego od handlu, co ograniczyło aktywności inwestorów w Europie. Widocznym jest jednak, iż negatywny wpływ wydarzeń z Londynu czy zerwanie stosunków z Katarem zostało dość szybko i „bezboleśnie” zdyskontowane. W przypadku złotego trudno wskazywać na czynniki lokalne mogące wyraźnie wpłynąć na handel – środowa RPP nie powinna przynieść większych zaskoczeń. W konsekwencji uwaga inwestorów na PLN ponownie skierowana będzie na szeroki rynek. Przede wszystkim na czwartkowe posiedzenie EBC (dalsze spekulacje nt. ograniczenia luźnej polityki) czy zbliżające się wybory w UK i potencjalny wpływ zamachów na osiągniecie większości przez partię Konserwatywną (wedle wczorajszych sondaży partii T. May może zabraknąć 21 mandatów).

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. Posiedzenie RPP zakończy się utrzymaniem stóp na niezmienionych poziomach, a jedyne na co warto zwrócić uwagę to konferencja po posiedzeniu. Najprawdopodobniej Rada wyrazi przywiązanie do wcześniejszych deklaracji o utrzymaniu niezmienionych stóp aż do końca br. Teoretycznie sugerowany jest brak zmian nawet w 2018r., jednak to zależeć będzie już przede wszystkim od zachowania inflacji. Na szerokim rynku. Warto bliżej przyjrzeć się danym z regionu CEE oraz finalnemu odczytowi PKB za I kw. dla gospodarki unijnej.

Z rynkowego punktu widzenia układy techniczne na PLN nie uległy większej zmianie – EUR/PLN konsoliduje powyżej 4,17 PLN, a USD/PLN oscyluje blisko 3,70 PLN. Trend aprecjacyjny na PLN uległ wyhamowaniu, jednak PLN pozostaje na tyle mocny, ze ogranicza dynamikę potencjalnych impulsów korekcyjnych.

Konrad Ryczko
Analityk DM BOŚ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *