Inne rynki PLN

Obniżka prognoz produkcji ropy naftowej w USA.

Początek tygodnia na rynku ropy naftowej jest okresem delikatnej zwyżki notowań. Cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych przekroczyła poziom 48 USD za baryłkę, jednak nieznacznie i już dzisiaj rano delikatnie osuwa się w dół, co sugeruje słabnącą stronę popytową i możliwość powrotu do zniżek w krótkoterminowej perspektywie.

(wobec poprzedniej prognozy na poziomie 560 tys. baryłek dziennie). Niemniej, ostateczna prognozowana wielkość produkcji, wynosząca 9,84 mln baryłek dziennie, jest niższa od tej z ubiegłego miesiąca ze względu na rewizję w dół tegorocznych prognoz.

Obniżka prognoz produkcji sprzyjała kupującym na rynku ropy naftowej. Pozytywny ton miał również drugi duży, comiesięczny raport opublikowany wczoraj przez OPEC. W publikacji tej kartel podwyższył bowiem prognozy popytu na swoją ropę naftową o 400 tys. baryłek do poziomu 32,83 mln baryłek. Jednocześnie, kartel utrzymał retorykę prognozy spadku globalnych zapasów ropy naftowej ze względu na zwiększoną konsumpcję tego surowca.

Wczorajszy dzień był obfity w dane fundamentalne z rynku ropy naftowej. W swoim cotygodniowym raporcie, Amerykański Instytut Paliw podał, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 6,2 mln baryłek, czyli o więcej niż oczekiwano (około 4 mln baryłek). Niemniej, uwagę inwestorów przyciągnęły wczoraj przede wszystkim ważne raporty miesięczne.

Pierwszy z nich został zaprezentowany przez amerykański Departament Energii (DoE), a dokładniej funkcjonującą w jego strukturach Energy Information Administration (EIA). Według departamentu, w całym 2017 r. produkcja ropy naftowej w USA wzrośnie o 400 tys. baryłek dziennie do poziomu 9,25 mln baryłek dziennie. To obniżka prognoz w stosunku do prognozy z ubiegłego miesiąca, która zakładała wzrost o 500 tys. baryłek dziennie – i ma ona w dużej mierze związek z niedawnym uderzeniem huraganu Harvey, który krótkoterminowo wstrząsnął amerykańskim rynkiem naftowym. Z kolei w 2018 r. EIA zakłada wzrost produkcji ropy naftowej w USA o 590 tys. baryłek dziennie

Dorota Sierakowska
Analityk DM BOŚ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *