GPW Inne rynki

Nudna sesja na Wall Street, przecena w Warszawie

Amerykanie wrócili we wtorek na rynki. Przed sesją niezbyt dobre nastroje robiły barwiące się na czerwono indeksy na europejskich giełdach. Tam szkodziły znowu problemy z ratowaniem Grecji, możliwe szybsze wybory we Włoszech, Mario Draghi, szef ECB, który mówi o obawie o trwałość rozwoju gospodarczego (ale mówił to w poniedziałek). We wtorek Reuters niejako temu zaprzeczył. Powołując się na swoje źródło napisał, że na czerwcowym posiedzeniu ECB będzie mowa o normalizacji polityki monetarnej.

We wtorek opublikowany został raport o dochodach/wydatkach Amerykanów w kwietniu (wzrosły tak jak oczekiwano w obu przypadkach o 0,4%). Pojawił się też raport S&P/Case-Shiller o cenach domów w marcu (wzrosły o 5,9 %, oczekiwano 5,7% r/r). Zdecydowanie większe znaczenie mógł mieć podawany przez Conference Board indeks zaufania konsumentów – wyniósł 117,9 pkt. (oczekiwano spadku ze 120,3 na 119,9 pkt.).

Wall Street rozpoczęła dzień od niewielkich zniżek indeksów (szkodziły spadki cen w sektorze surowcowym), ale jak tylko cena ropy zaczęła zmniejszać skalę spadków indeksy wróciły w okolice poziomu neutralnego i tam czekały na koniec sesji. W końcówce nie było walki – indeksy spadły, ale były to spadki mikroskopijne (S&P 500 stracił 0,12%).

GPW zachowywała się we wtorek od rana bardzo słabo. Niewielkie spadki indeksów w Niemczech prowadziły u nas do blisko półtoraprocentowej przeceny. Dopiero na godzinę przed rozpoczęciem sesji w USA WIG20 zaczął się powoli podnosić.

Byki poniosły jednak sromotną klęskę. Mimo tego, że nastroje na innych giełdach zaczęły się poprawiać (np. węgierski BUX zyskał 0,54%)u nas indeksy zaczęły się obniżać. W końcówce nieco podskoczyły, ale spadek WIG20 o 1,35% pokazuje słabość rynku dużych spółek. Korekta trwa. MWIG40 stracił jedynie 0,08% i tutaj nadal korekta przyjmuje postać trendu bocznego.

GPW potrafi przejść nagłą metamorfozę (mówi się, że co pewien czas napływa kapitał zagraniczny i wtedy indeksy nagle rosną), więc nie da się przewidzieć, co wydarzy się na dzisiejszej sesji, ale nawet jeśli indeksy wzrosną to taka zwyżka nie wygeneruje sygnału kupna.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Dom Inwestycyjny Xelion

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *