GPW Inne rynki PLN

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

Rezerwa Federalna zdecydowała się na długo już oczekiwaną drugą podwyżkę stóp procentowych w tym roku. Co jest jednak ważnie, Fed nie obniżył projekcji dalszych podwyżek, co wsparło amerykańską walutę. Janet Yellen również brzmiała dosyć optymistycznie podczas konferencji prasowej, nawet pomimo ostatniej słabej serii danych z USA. Zestawienie tych czynników powoduje, że dolar amerykański może kontynuować swoje odbicie także w kolejnym tygodniu, także dlatego, że czeka nas brak ważnych danych z tamtejszej gospodarki. Bogaty mijający obecny tydzień nie oznacza jednak, że rynki szykują się na spokojniejszy kolejny. W najbliższych dniach warto zwrócić uwagę na ważne dane ze strefy euro, Kanady oraz decyzje dwóch banków centralnych z grona G10.

Posiedzenie RBNZ (Środa, 23:00 polskiego czasu), posiedzenie Norges Banku (Środa, 10:00 polskiego czasu)

RBNZ wskazał w maju, że stopy procentowe nie powinny ulec zmianie do połowy 2019 roku. Rynek jednak nie wierzy w taki scenariusz i oczekuje szybszego ruchu, raczej w okolicach czerwca 2018 roku. Dane na temat wzrostu gospodarczego pokazały gorszą kondycję tamtejszej gospodarki w pierwszym kwartale, co niweluje szanse na możliwe jastrzębie zaskoczenie ze strony RBNZ. Co ciekawe, mamy do czynienia z bardzo ciekawą formacją na NZDUSD, dlatego gołębi przekaz banku centralnego może spowodować rozpoczęcie większych spadków na parze. Norges Bank będzie mniej śledzony przez rynki, ale w dalszym ciągu możemy oczekiwać wzrostu zmienności na USDNOK.

Indeksy PMI z Europy (Piątek, 09:00-10:00 czasu polskiego)

Gospodarki strefy euro wykazały solidne odbicie gospodarcze w pierwszej połowie bieżącego roku, co pozwoliło na minimalną zmianę nastawienia ze strony Europejskiego Banku Centralnego. EBC oczywiście nie dokonał zmiany stóp procentowych, ale dał sygnał, że pewne zmiany w polityce monetarnej mogą być wprowadzone później w tym roku. Jeżeli EBC ma wysłać jastrzębi sygnał na kolejnym posiedzeniu, potrzeba będzie do tego solidnych danych. Indeksy PMI są ważnymi odczytami, gdyż obrazują, czy gospodarki zachowują się tak, jak chce tego EBC. Solidne PMI powinny prowadzić do dalszego umocnienia się europejskiej waluty, choć z drugiej strony euro może stracić w przeciwnym przypadku. Kluczową parą, która będzie reagować na dane jest EURUSD.

Sprzedaż detaliczna z Kanady (Czwartek, 14:30 czasu polskiego), inflacja (Piątek, 14:30)

Dolar kanadyjski umocnił się znacznie na rynku po jastrzębich komentarzach Carolyn Wilkins, Starszej wiceszefowej Banku Kanady. Wilkins wspomniała, że BoC oceni sytuację, czy dalsza stymulacja w postaci niskich stóp procentowych jest w dalszym ciągu wymagana przez bieżącą sytuację w Kanadzie. Warto być jednak uważnym – zacieśnianie polityki monetarnej nie jest jeszcze zagwarantowane ze względu na potrzebę dalszych potwierdzeń ze strony gospodarki. W szczególności kluczowe wydają się być piątkowe dane inflacyjne. Solidny odczyt może przybliżyć BoC do podwyżki stóp procentowych i doprowadzić do dalszych wzrostów na dolarze kanadyjskim. Ze względu na ważne wydarzenia z dwóch gospodarek związanych z rynkiem surowców – Kanady oraz Nowej Zelandii, warto przyglądać się parze NZDCAD, która może zawrócić z ostatnich wieloletnich szczytów.

XTB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *