PLN

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

Posiedzenie Fed było punktem zwrotnym dla dolara we wrześniu. Od tego momentu niemal wszystko zagrało na korzyść amerykańskiej waluty. Choć dane o zatrudnieniu charakteryzują się podwyższoną zmiennością, to wyraźna poprawa aktywności w biznesie powinna uzasadniać decyzję o już trzeciej w tym roku podwyżce stóp, do której może dojść w grudniu. Ten tydzień również będzie ważny dla dolara, gdyż poznamy minutes oraz liczne dane Wystąpienie Janet Yellen może mieć także istotny wpływ na rynki, takie jak EURUSD, USDIDX oraz złoto.

FOM minutes (środa, 20:00), wystąpienie Yellen nt. polityki monetarnej (niedziela, 15:00)

Fed zaskoczył we wrześniu jastrzębią retoryką sugerującą, że może dojść do kolejnej podwyżki stóp procentowych, dlatego zapiski dyskusji z ostatniego posiedzenia Banku będą ważne dla rynku. Inwestorzy w tej publikacji będą też szukać wzmianek dotyczących ścieżki podwyżek stóp na przyszły rok, gdyż oczekiwania wobec dalszego zacieśniania polityki monetarnej są dosyć niskie. Ponadto, choć kadencja Janet Yellen dobiega końca, to jej napięty harmonogram wystąpień może sugerować, że jest ona zdeterminowana, aby doprowadzić do końca proces normalizacji stóp. Te wydarzenia powinny być szczególnie istotne dla EURUSD oraz USDIDX.

Dane ze Stanów Zjednoczonych o inflacji oraz sprzedaży detalicznej (piątek 14:30)

Za nami odczyty dotyczące zatrudnienia oraz aktywności w biznesie, ale w tym momencie dla Fed liczy się przede wszystkim inflacja, więc dlatego publikacja odczytów CPI nabiera wysokiego znaczenia. Rynki oczekują, że wzrośnie zarówno główna, jak i bazowa miara (nieuwzględniająca cen żywności i energii) za sierpień (odpowiednio 2% oraz 1,8% r./r.). Będzie to więc poważny test dla dolara. Nawet jeśli podwyżka w grudniu jest kwestią niemal pewną, to inwestorzy muszą ocenić, czy Fed będzie skłonny trzykrotnie powtórzyć taki ruch w 2018 roku (tak jak to sugeruje projekcja członków FOMC). Dane o sprzedaży detalicznej mogą być zniekształcone przez efekt huraganów, ale nie powinno to umniejszać wagi tego odczytu dla inwestorów. Złoto, tnote oraz USDJPY powinny najmocniej zareagować na te dane.

Wystąpienia bankierów centralnych na konferencji IIF (czwartek)

W tym tygodniu nie wszystko będzie się kręcić wokół Fed. Czekają nas bowiem wystąpienia przedstawicieli innych banków centralnych na konferencji zorganizowanej przez Instytut Międzynarodowych Finansów. Wśród prelegentów będzie Mario Draghi (EBC, 16:15), Powell (Fed, 16:30) oraz Carolyn Wilkins (Bank Kanady, 16:30), więc można się spodziewać wielu odniesień do polityki monetarnej. W przypadku wystąpienia prezesa EBC będzie to dobra okazja, aby wyznaczyć oczekiwania co do październikowego posiedzenia Banku (26 października). Również CAD w ostatnim czasie był jedną z najgorętszych walut na rynku, więc komentarze z BoC mogą mieć spore znaczenie dla inwestorów. Z kolei Powell jest jednym z kandydatów do zastąpienia Janet Yellen na stanowisku szefa Fed, dlatego też jego wystąpienie będzie poddane szczegółowej ocenie inwestorów. Można się spodziewać podwyższonej zmienności na EURUSD, USDCAD oraz EURCAD.

XTB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *