Inne rynki PLN

Najważniejsze wydarzenia tygodnia

Ubiegły tydzień przyniósł lekkie umocnienie dolara za sprawą nieco bardziej jastrzębiej retoryki przedstawicieli FOMC. Wydaje się więc, że amerykańska Rezerwa Federalna zamierza trzymać się ustalonego planu i zachowuje względny spokój wobec słabszej presji inflacyjnej, aczkolwiek to może się zmienić w tym tygodniu. Indeks PCE, będący ulubioną miarą inflacji FED, zostanie opublikowany w najbliższy piątek i ten odczyt może zadecydować, czy w najbliższych miesiącach dojdzie do kolejnych podwyżek stóp procentowych. Ponadto dane o cenach konsumenckich ze strefy euro także powinny dać odpowiedź, czy EBC będzie skłonny do dokonania zwrotu w swojej polityce monetarnej, co potencjalnie mogłoby dać impuls do dalszej aprecjacji euro.

Inflacja ze strefy euro — Niemcy (czwartek, 14:00); Euroland (piątek, 11:00)

Nie tylko FED został zaskoczony słabszą inflacją w maju. Odczyty ze strefy euro także wskazały na spadek dynamiki wzrostu poziomu cen, co sprzyjało wyhamowaniu umocnienia euro. Niemniej jednak europejska waluta wciąż jest mocno wykupiona, gdyż inwestorzy oczekują ograniczenia programu skupu aktywów ze strony EBC przed końcem tego roku. Jeśli tak ma się stać, to dane muszą potwierdzić postępujące ożywienie europejskiej gospodarki. Dlatego też inwestorzy powinni w tym tygodniu zwrócić szczególną uwagę na EURUSD oraz niemiecki indeks DAX. Lepszy odczyt powinien oznaczać, że zbliża się zacieśnianie polityki monetarnej w strefie euro, co będzie sprzyjać aprecjacji euro oraz spadkom na rynkach akcyjnych.

Forum banków centralnych zorganizowane przez EBC — od poniedziałku do czwartku

Forum banków centralnych co roku organizuje Europejski Bank Centralny. W tegorocznej edycji udział weźmie około 150 prelegentów, a głównymi tematami dyskusji będą inwestycje oraz wzrost gospodarczy w krajach rozwiniętych. Bardzo ważna będzie środa, kiedy to wypowiadać się będzie prezes Draghi, Kuroda, Poloz oraz Carney. Dlatego też można się wtedy spodziewać podwyższonej zmienności na takich walutach jak EUR, JPY, CAD oraz JPY.

W ubiegłym miesiącu dane inflacyjne okazały się dużym rozczarowaniem, ale według FED była to zasługa przejściowych czynników. Nie oznacza to jednak, iż amerykański bank centralny ignoruje rozwój sytuacji na tym polu. Rezerwa Federalna w komunikacie po ostatnim posiedzeniu podkreśliła, że dynamika inflacji będzie bacznie monitorowana, dlatego też można powiedzieć, iż podwyżka stóp we wrześniu będzie uzależniona od tego, czy zobaczymy tutaj solidną poprawę. Lepsze dane z piątku powinny więc wywrzeć wpływ na notowania EURUSD, USDJPY oraz złota. Ostatni z wymienionych instrumentów znajdował się w ostatnim czasie pod wyraźną presją, więc pozytywne zaskoczenie ze strony amerykańskiej gospodarki może pchnąć jego notowania jeszcze niżej.

XTB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *