Ludzie

Najlepsi inwestorzy na świecie

Czy kiedykolwiek się zastanawiałeś, w którym kraju na świecie są najlepsi inwestorzy i na które rynki patrzą? Oto przegląd kilku krajów, które posiadają najlepszych graczy na rynku.

Stany Zjednoczone

Legendarnym inwestorem z USA jest Warren Buffett, który od początku swojego życia na rynku zarobił około 66,7 miliardów dolarów, wyrażonych w wartości netto, do 2015 roku. Buffett skupia się na giełdzie akcyjnej, lokując swoje pieniądze w firmy, które jego zdaniem będą wzrastać na wartości w dłuższej perspektywie. Jest on znany jako największy udziałowiec w spółce Berkshire Hathaway – amerykańskim międzynarodowym konglomeracie kapitałowym.

Carl Icahn jest kolejnym znanym inwestorem, który mieszka w Stanach Zjednoczonych. Zaczął on swoją karierę na Wall Street jako makler przed założeniem własnej firmy papierów wartościowych, która koncentrowała się na arbitrażu i opcjach. Icahn, podobnie jak Buffet, głównie skupia się na akcjach wybranych spółek, wśród których znajdują się Netflix, Motorola, Herbalife i Marvel Comics.

Wielka Brytania

George Soros, nieformalnie znany jako „człowiek, który złamał Bank Anglii” ma swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii. Wykorzystał on sytuację, kiedy brytyjski funt znajdował się w mechanizmie ERM (kiedy Wielka Brytania szykowała się, aby wejść do struktur strefy euro), dzięki czemu udało mu się po zainwestowaniu kwoty równej 10 miliardów dolarów zrealizować zysk równy 1 miliarda dolarów amerykańskich.
Anthony Bolton jest jednym z najbardziej znanych menedżerów inwestycyjnych w Wielkiej Brytanii. Zarządzał on specjalnym funduszem the Fidelity Special Situations od 1979 do 2007 roku, tworząc stopę zwrotu w skali rocznej na wysokości 19,5%, w tym okresie. Bolton w 2009 powrócił do gry i po wyjeździe do Azji rozpoczął kolejny raz pracę w funduszu. Tym razem zajął się zarządzaniem Fidelity China Fund.
Arabia Saudyjska

Wśród największych inwestorów na świecie jest Al-Waleed bin Talal, który jest arabskim magnatem, inwestorem i filantropem. Należy on do rodziny królewskiej i został wymieniony jako jeden ze 100 najbardziej wpływowych osób na świecie, w 2008 roku. Został też okrzyknięty „arabskim Warren Buffet”. Jest założycielem i CEO Kingdom Holding Company, która posiada inwestycje w firmach z różnych branż, takich jak usługi finansowe, turystyczne, środki masowego przekazu, a także nieruchomości. Jest także największym indywidualnym udziałowcem w banku Citigroup.

Rosja

W Rosji do najbogatszych ludzi świata należy Michaił Prochorow, który jest właścicielem amerykańskiej drużyny koszykówki – Brooklyn Nets. W jego rekach skupione są liczne udziały międzynarodowych korporacji z sektora metali szlachetnych. Prokhorov od 2011 roku jak każdy wpływowy Rosjanin zaczął intensywnie zajmować sie polityką.

Z Rosji pochodzi także Sulejman Kerimov, który jest biznesmenem, inwestorem i politykiem. Kerimov jest znany z tytułu swoich inwestycji w Gazpromie, dzięki którym ceny akcji tej spółki w ciągu roku się podwoiły. Przed kryzysem finansowym, Kerimov miał duże udziały w takich instytucjach finansowych jak Morgan Stanley, Goldman Sachs, Deutsche Bank i Credit Suisse.

Niemcy

Jako jedna z najlepszych gospodarek w strefie euro, Niemcy mają wielu światowej sławy inwestorów. Wśród nich są Stefan Glaenzer, Oliver Jung, Frank Thelen i Lars Windhorst. Większość z nich swoje pieniądze lokuje w najnowsze technologie, przede wszystkim związane z rozwojem Internetu i nowych firm.

Stefan Glaenzer jest przedsiębiorcą i inwestorem niemieckiego pochodzenia, posiadającym stopień doktora w zakresie zarządzania ryzykiem walutowym oraz tworzenia spółek veture capital dla startupów internetowych. Stworzył on przestrzeń do rozwoju dla takich firm jak Last.fm, Wahanda.com, Reality Jockey i Tradeshift.

Oliver Jung obecnie mieszka w Izraelu, ale jego ojczyzną są Niemcy. Swoją pierwszą firmę Entory AG założył w 1997 roku. Została ona później sprzedana Deutsche Boerse Group. Jung znany jest z inwestowania w firmy, które są we wczesnym stadium rozwoju oraz w firmy bardzo szybko sie rozwijające. Kolejnym jego dziełem są: firma inwestycyjna Awari Capital GmbH oraz firma konsultingowa Springstar, które później utworzyły partnerstwo z Airbnb.

Frank Thelen jest biznesmenem mieszkającym w Bonn, w Niemczech. Jest również CEO firmy venture capital o nazwie E42, która zainwestowała w różnego rodzaju aplikacje takich firm jak Wunderlist. Poza tym, Thelen prowadzi konsultuje dla Microsoft Ventures w Berlinie i wspiera startupy w niemieckiej polityce.

Szwajcaria

Znana jest jako raj podatkowy dla multi-milionerów. Szwajcaria jest także domem dla wielu dużych inwestorów. Jednym z nich jest Guy Spier, który zarządza funduszem inwestycyjnym Aquamarine. Swoje inspiracje inwestycyjne czerpie on od Warrena Buffetta. Znany jest także jako autor książki The Education of a Value Investor.

Felix Zulauf jest właścicielem i prezesem firmy Zulauf Asset Management, która zarządza 1,7 mld dolarów amerykańksich w aktywach. Swoją karierę rozpoczął jako trader dla banku Swiss. Później trenował zarządzanie portfelami inwestycyjnymi w Nowym Jorku, Zurychu i Paryżu. W końcu został szefem jednostki instytucjonalnej zarządzającej portfelem grupy UBS.

Indie

Indie także są domem dla kilku największych inwestorów w Azji, takich jak Rakesh Jhunjhunwala, który jest dyplomowanym księgowym, inwestorem i traderem. W swoim kraju jest on znany ze swoich zagrań korekcyjnych na rynkach giełdowych.

Meksyk

Carlos Slim Helu, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, jest meksykańskim inwestorem, którego portfel inwestycyjny obejmuje szereg różnorodnych inwestycji w zakresie telekomunikacji, edukacji, ochrony zdrowia, nieruchomości, itp Jest on znany jako „Meksykański Warren Buffett ” a jego majątek netto odpowiada wartości około 6% całkowitego PKB Meksyku.

easyMarkets

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *