PLN

EUR/USD na rozdrożu, na USD/CAD aktywna strona popytowa

Kurs eurodolara podczas wczorajszego popołudniowego handlu dotarł do ważnych oporów znajdujących się w okolicach 1.1860 i po kilku nieudanych próbach przełamania wyraźnie się cofnął.

EUR/USD na rozdrożu, na USD/CAD aktywna strona popytowa

Na obecnym etapie trudno jest jednoznacznie ocenić charakter tego cofnięcia, a możliwych scenariuszy dalszego rozwoju wypadków jest kilka.

Nie wchodząc zbytnio w szczegóły można stwierdzić, że dopóki strefa wsparć rozciągająca się między 1.1780 a 1.1765 będzie utrzymana możliwa jest kontynuacja umacniania euro względem dolara. Technicznym potwierdzeniem takiego scenariusza byłoby dla mnie pokonanie okolic 1.1855, gdzie znajdują się ważne, prezentowane wyżej opory. W takim przypadku następnym, modelowym celem dla omawianej pary byłyby okolice 1.1940. Z drugiej strony co by mogło się stać na omawianym rynku jeśli wsparcia kończące się na 1.1765 zostałyby pokonane? Moim zdaniem wówczas korekta budująca się od 12 października mogłaby się rozbudować (wariant optymistyczny), a to np. oznaczałoby możliwość zejścia np. do okolic 1.1720, gdzie znajdują się następne, istotne wsparcia. Genezę tego wsparcia pokazałem na powyższym wykresie. Podsumowując, czekamy na rozwój wypadków na tym rynku, który powinien nam wskazać dalszy kierunek trendu eurodolara.

W ostatnich kilkunastu godzinach zmieniła się sytuacja techniczna na rynku USD/CAD. Wariant z pogłębieniem korekty stał się zdecydowanie mniej prawdopodobny.

EUR/USD na rozdrożu, na USD/CAD aktywna strona popytowa

Z obecnej perspektywy wygląda na to, że ruch korekcyjny budujący się od 6 października może być bardziej płaski i np. może przybrać formę trójkąta. Przy takich założeniach celem dla omawianej pary w perspektywie najbliższych dni mogłyby być okolice 1.2585-1.26. Genezę tego oporu pokazałem wyżej. Obecnie na tej parze budujemy lokalną konsolidację pod dość ważnymi, krótkoterminowymi oporami. Pokonanie tych oporów (okolic 1.2525) byłoby klasycznym sygnałem kontynuacji wzrostów zapewne w kierunku kolejnej, ww. strefy oporów. Poziom obrony dla scenariusza z trójkątem znajduje się dla mnie na 1.2455.

Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *