PLN

Długa lista raportów przed Wielkanocą

Pierwszy tydzień kwietnia przyniósł spore ruchy na rynkach finansowych. Do planowanych wydarzeń w postaci spotkania prezydentów USA i Chin oraz raportu z amerykańskiego rynku pracy doszło amerykańskie uderzenie na Syrię, które miało istotny wpływ na ceny złota, ropy i kurs jena. Przedświąteczny tydzień również zapowiada się ciekawie, ponieważ kalendarz ekonomiczny przynosi publikacje raportów codziennie, łącznie z Wielkim Piątkiem.

Wystąpienie Yellen (poniedziałek 22:00) oraz kluczowe dane z USA (piątek 14:30)

Powoli staje się jasne, że nie ma co liczyć na szybką realizację obietnic gospodarczych Donalda Trumpa, a zatem notowania dolara znów zależeć będą w większym stopniu od banku centralnego i danych. Poniedziałkowe wystąpienie prezes Fed będzie o tyle wyjątkowe, że w trakcie sesji Q&A po raz pierwszy odpowie ona na pytania z Twittera, a rynki interesować będzie jej opinia po piątkowym raporcie z rynku pracy. W Wielki Piątek wiele rynków ma już wolne, ale w USA akurat przewidziane są dwie najważniejsze publikacje: inflacja oraz sprzedaż detaliczna. Obydwa raporty były ostatnio mocne i dalsza poprawa oznaczałaby dodatkową presję na Fed.

Dane z Wielkiej Brytanii: CPI (wtorek 10:30) oraz rynek pracy (środa 10:30)

Po dynamicznym odbiciu pary GBPUSD z okolic 1,21 do 1,26, obecnie funt znalazł się w potrzasku. Waluta nadal pozostawać będzie pod wpływem doniesień politycznych, ale dane nie będą bez znaczenia. Niektórzy członkowie Rady Banku Anglii wskazywali na ryzyko zbyt wysokiej inflacji, dlatego wtorkowe dane będą szczególnie bacznie obserwowane. Należy jednak przypomnieć, że inflacja w marcu w Europie była sporo niższa od oczekiwań i podobne odchylenie w dół dla Wielkiej Brytanii mogłoby zaciążyć notowaniom funta.

Decyzja Banku Kanady (środa 16:00)

Bank Kanady jest jedynym z G10, który zaplanował posiedzenie na przedświąteczny tydzień. Decyzja o braku zmiany stóp wydaje się oczywista, ale Bank zaprezentuje także nowy raport. Ostatnie dane z Kanady były niezłe, a do tego rosła cena ropy, co sprzyjało notowaniom CAD. Jednakże Bank Kanady do tej pory był raczej ostrożny i powtórzenie takiej gołębiej retoryki mogłoby odbić się niekorzystnie na notowaniach CAD.

XTB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *