Ludzie

Czym zajmują się dziś legendy rynku?

Gdybyś spróbował sporządzić listę inwestorów z samej czołówki światowej, z pewnością znalazłyby się na niej takie legendy jak Warren Buffet, George Soros, Paul Tudor Jones i John Paulson. To właśnie ci inwestorzy kilkadziesiąt lat temu zrobili oszałamiające kariery i pamiętamy o nich do dzisiaj. Sprawdźmy, co się z nimi dzieje teraz i jak wykorzystują swój majątek.

Warren Buffet

Znany jak “Wyrocznia z Omaha” Warren Buffet jest amerykańskim magnatem biznesowym, który w dalszym ciągu uważany jest za jednego z najlepszych inwestorów wszechczasów. Niezmiennie znaleźć go można w rankingach najbogatszych ludzi świata, a jego majątek netto w sierpniu 2016 oszacowano na 66,4 miliardy dolarów.

Sam Buffet dumny jest przede wszystkim ze swojej strategii inwestowania w wartość. Fortunę budował bowiem na nabywaniu akcji spółek, których cena znajdowała się poniżej ich rzeczywistej wartości, zarabiając, gdy ich wartość szła w górę. W ten właśnie sposób nabył takie spółki jak Berkshire Hathaway, Washington Post Company, ABC czy Hochschild, Kohn & Co.

Buffet jest wyznawcą tezy, że w gospodarce rynkowej bogaci zarabiają dzięki swojemu talentowi i pracy. Z tego względu uznał, że nie zostawi swoim dzieciom zbyt dużej części swojego majątku, którego większość przeznaczył na cele dobroczynne.

W czerwcu 2006 roku ofiarował 83% swojego majątku na rzecz Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Była to największa charytatywna dotacja w historii. Natomiast w roku 2010 podpisał inicjatywę Giving Pledge, wraz z CEO Facebooka Markiem Zuckenbergiem i Billem Gatesem, obligującą do przekazania połowy majątku na cele charytatywne.

George Soros

“Człowiek, który złamał Bank Anglii”, czyli George Soros, znalazł się w hali sław finansjery dzięki swojej słynnej olbrzymiej spekulacji na funcie w Czarną Środę roku 1992 w Wielkiej Brytanii. On i jego zespół doskonale zdawali sobie sprawę, że gospodarka Wielkiej Brytanii, należącej wówczas do Mechanizmu Kursów Walutowych, nie radziła sobie wtedy zbyt dobrze. Swoim posunięciem przygotowali pole do dla znaczącego spadku wartości funta.

Soros w podobnym stylu zarobił wielkie pieniądze na tajskim bahcie w czasie azjatyckiego kryzysu finansowego w roku 1997. Jeszcze w styczniu tamtego roku przewidział, że rynki znajdą się na skraju przepaści, biorąc pod uwagę sytuację chińskiego juana, a także to, jak radziły sobie wtedy waluty, akcje i towary. Dzisiaj Soros nadal jest prezesem w Soros Fund Management i doradcą w Quantum Fund.

Soros zaangażował się ponadto w wiele akcji charytatywnych. Jeszcze w latach 70. pomógł studentom w RPA, umożliwiając im studiowanie na Uniwersytecie w Cape Town. W roku 2014 wsparł ruch Black Lives Matter i przeznaczył milion dolarów na wspierającą Hillary Clinton grupę Priorities USA Action, Super PAC.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *