PLN

Czy amerykańska waluta odzyska blask?

Szczyt OPEC oraz minutes FOMC doprowadziły do dużych ruchów na rynku. W wyniku tych wydarzeń ceny ropy tąpnęły, a dolar osłabł. Co więcej, oba instrumenty w tym tygodniu mogą ponownie znaleźć się w centrum uwagi inwestorów. Dolar czeka na kluczowe dane z amerykańskiej gospodarki przed posiedzeniem FED zaplanowanym na połowę czerwca. Raport NFP z rynku pracy oraz inflacja PCE będą bacznie śledzone przez członków FOMC pod kątem decyzji o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Euro jest kolejną ciekawą walutą. Odczyty inflacyjne ze strefy euro mogą być kluczowe dla oczekiwań rynku przed spotkaniem Europejskiego Banku Centralnego, które odbędzie się 8 czerwca. Z tego względu prawdopodobna jest reakcja europejskiej waluty na omawiane dane.

Dane z USA — inflacja PCE (wtorek, 14:30), raport ADP (czwartek, 14:15), ISM dla przemysłu (czwartek, 16:00), raport NFP (piątek, 14:30)

Losy czerwcowej podwyżki stóp mogą zostać przypieczętowane w piątkowe popołudnie. W tym tygodniu poznamy szereg ważnych odczytów z amerykańskiej gospodarki, ale bez cienia wątpliwości kluczowy będzie raport z rynku pracy, dotyczący zmiany zatrudnienia oraz dynamiki wzrostu płac. Ponadto przy obecnych obawach części członków FOMC o presję inflacyjną, dużej wagi nabiera odczyt indeksów PCE. Odbicie po stronie tych wskaźników może wesprzeć dolara. Jednakże jeśli wzrost zatrudnienia pozostanie solidny, a inne dane mocno nie rozczarują, to FED prawdopodobnie zdecyduje się podnieść stopy procentowe na czerwcowym posiedzeniu, co powinno pomóc amerykańskiej walucie w odrabianiu ostatnich strat.

Inflacja w strefie euro – (środa, 11:00)

Podczas gdy uwaga inwestorów będzie przede wszystkim skupiona na danych ze Stanów Zjednoczonych, również odczyty inflacyjne z Eurolandu mogą zapewnić większą zmienność na rynku. Europejski Bank Centralny spotka się już za niespełna dwa tygodnie i oczekiwania związane z tym wydarzeniem są dosyć duże. Choć rynek nie spodziewa się zmian w polityce monetarnej uprawianej przez EBC, to jastrzębi zwrot w jego retoryce jest już w cenach. Co ważniejsze, istnieją silne przesłanki zachęcające do takiej zmiany. Odczyty PMI po raz kolejny zaskoczyły in plus, a także inne wskaźniki sugerują, że ożywienie gospodarcze nabiera impetu. Jeśli dodatkowo presja inflacyjna będzie się nasilać, to euro może dalej się umacniać, czekając na posiedzenie EBC.

Wystąpienia przedstawicieli FED – Brainard (wtorek, 19:00), Powell (czwartek, 14:00)

Zwykle nie wspominamy o wystąpieniach przedstawicieli FED (z wyjątkiem prezes Yellen) w naszym przeglądzie kluczowych wydarzeń, aczkolwiek obecna sytuacja sprawia, że warto zwrócić uwagę na ich komentarze. Brainard jest kojarzona z wyjątkowo łagodnym podejściem do polityki monetarnej, a także posiada ona bardzo silną pozycję w Rezerwie Federalnej. Liczy się także zdanie Powella. Choć jest to dla nich rzadkość, oboje będą wypowiadać się nt. polityki monetarnej oraz tempa jej normalizacji i mogą zasygnalizować, potencjalny termin kolejnej podwyżki stóp procentowych. Jeśli tak się stanie, dolar dostanie kolejną szansę, aby odrobić ostatnie straty.

XTB

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *