Strona główna Inne rynki Cena złota pod podażową presją po dobrych danych makro z USA

Cena złota pod podażową presją po dobrych danych makro z USA

Wczorajsza sesja przyniosła spadek notowań złota i test okolic 1261 USD za uncję jako technicznego wsparcia. Dzisiaj notowania kruszcu poruszają się blisko wczorajszego zamknięcia – i, jeśli sytuacja podczas środowej sesji się istotnie nie zmieni, są na drodze do najgorszego miesiąca w tym roku.

Wtorkowa przecena na rynku złota była powiązana z danymi makroekonomicznymi, które pojawiły się w Stanach Zjednoczonych i które w większości okazały się lepsze od oczekiwań. Zwiększyły one nadzieje na kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA już w czerwcu (według FedWatch publikowanego przez CME Group, prawdopodobieństwo takiego scenariusza wynosi 89%). To zadziałało korzystnie na wycenę amerykańskiego dolara i, w konsekwencji, wywarło presję na spadek cen złota ze względu na negatywną korelację wartości USD i ceny żółtego kruszcu. Obecnie inwestorzy wyczekują kolejnych ważnych danych makro z USA, czyli piątkowych informacji dotyczących sytuacji na rynku pracy w tym kraju.

Oczekiwania dotyczące dalszych działań Fed będą miały istotne przełożenie na notowania złota w kolejnych tygodniach. Nie mniej istotna jest jednak sytuacja techniczna: notowania kruszcu poruszają się obecnie w pobliżu ważnego krótkoterminowego wsparcia w rejonie 1261-1265 USD za uncję. Niemniej, kluczowy ze średnio- i długoterminowego punktu widzenia jest opór w okolicach 1275-1276 USD za uncję, który może być testowany w kolejnych dniach – jednak którego pokonanie prawdopodobnie będzie trudne, gdyż jest on wyznaczony przez linię kilkuletniego trendu spadkowego.

Dorota Sierakowska
BossaFX

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here