Inne rynki PLN

Cena złota pod podażową presją po dobrych danych makro z USA

Wczorajsza sesja przyniosła spadek notowań złota i test okolic 1261 USD za uncję jako technicznego wsparcia. Dzisiaj notowania kruszcu poruszają się blisko wczorajszego zamknięcia – i, jeśli sytuacja podczas środowej sesji się istotnie nie zmieni, są na drodze do najgorszego miesiąca w tym roku.

Wtorkowa przecena na rynku złota była powiązana z danymi makroekonomicznymi, które pojawiły się w Stanach Zjednoczonych i które w większości okazały się lepsze od oczekiwań. Zwiększyły one nadzieje na kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA już w czerwcu (według FedWatch publikowanego przez CME Group, prawdopodobieństwo takiego scenariusza wynosi 89%). To zadziałało korzystnie na wycenę amerykańskiego dolara i, w konsekwencji, wywarło presję na spadek cen złota ze względu na negatywną korelację wartości USD i ceny żółtego kruszcu. Obecnie inwestorzy wyczekują kolejnych ważnych danych makro z USA, czyli piątkowych informacji dotyczących sytuacji na rynku pracy w tym kraju.

Oczekiwania dotyczące dalszych działań Fed będą miały istotne przełożenie na notowania złota w kolejnych tygodniach. Nie mniej istotna jest jednak sytuacja techniczna: notowania kruszcu poruszają się obecnie w pobliżu ważnego krótkoterminowego wsparcia w rejonie 1261-1265 USD za uncję. Niemniej, kluczowy ze średnio- i długoterminowego punktu widzenia jest opór w okolicach 1275-1276 USD za uncję, który może być testowany w kolejnych dniach – jednak którego pokonanie prawdopodobnie będzie trudne, gdyż jest on wyznaczony przez linię kilkuletniego trendu spadkowego.

Dorota Sierakowska
BossaFX

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *