Brokerzy

Broker nad przepaścią? Zawieszona licencja Atlas Capital FX

Rynek brokerów forexowych traci wizerunkowo w oczach klientów – obecnych i potencjalnych. Cypryjski regulator rynków finansowych Cyprus Securities and Exchange Commission (CySEC) poinformował o zawieszeniu licencji brokera Atlas Capital FX.

Firma, która istniała na rynku od ponad 7 lat, jest członkiem Atlas Group, jednego z największych konglomeratów w południowo-wschodniej Europie. Swoje usługi oferował także na terenie Polski. Jaki los czeka brokera?

Decyzja o zawieszeniu licencji została podjęta ze względu na naruszenia, których dopuściła się firma, a które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla interesów zarówno klientów spółki jak i ogólnego funkcjonowania rynku kapitałowego. Wśród naruszeń, jakich dopuściła się spółka ACFX, wymienia się działania w obrębie procedur identyfikacji, zarządzania i monitorowania ryzyka, dotyczące zabezpieczania środków klientów oraz ciągłości i regularności w wykonywaniu usług inwestycyjnych.

Informacja o zawieszeniu licencji dla Atlas Capital FX została ogłoszona zaraz po tym, jak na początku kwietnia,popularny wśród inwestorów serwis Finance Magnates poinformował, że klienci z Chin mieli problemy z wypłatami swoich środków z kont brokera.

W oficjalnym dokumencie przedstawionym do wiadomości publicznej przez CySEC można przeczytać, że licencja zostaje zawieszona, co powoduje, ze spółka nie może:
– wchodzić w relacje biznesowe z innymi osobami i pozyskiwać nowych klientów
– otrzymywać, przekazywać ani wykonywać żadnych zleceń od swoich klientów dotyczących zakupów instrumentów finansowych
– świadczyć usług inwestycyjnych na terenie Cypru i poza jego granicami
– reklamować się jako dostawca usług inwestycyjnych ani ogólnie przeprowadzać kampanii reklamowych

Dodatkowo, broker musi umieścić na wszystkich swoich stronach internetowych informację o zawieszeniu licencji. Spółka zobowiązana jest ponadto na życzenie klientów zamknąć wszystkie otwarte pozycje i zwrócić środki finansowe.

Do niedawna jeden z przedstawicieli brokera aktywnie promował swojego pracodawcę na polskich forach poświęconych tematyce inwestowania. Do dziś można odszukać posty pisane przez Piotra Kurszewskiego, który pełnił u brokera Atlas Capital FX funkcję sales managera. To od niego użytkownicy forum dowiadywali się o ofercie firmy i uzyskiwali zapewnienie o jej wiarygodności.

CySEC tłumaczy decyzję o zawieszeniu licencji tym, że wspomniane naruszenia mogą potencjalnie zagrozić interesom klientów spółki, interesom inwestora i wpłynąć negatywnie na ogólne funkcjonowanie rynku kapitałowego.

M.Konieczny
NARK – Niezależny analityk rynku kapitałowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *