Edukacja

14 zasad skutecznego tradingu z Market Wizards

Jack Schwager w swoim opracowaniu Mistrzowie rynków finansowych, opublikował rozmowy z najlepszymi amerykańskimi inwestorami i graczami giełdowymi.

Wynika z niego, że metody stosowane przez wyjątkowych graczy są bardzo zróżnicowane. Niektórzy są czystymi fundamentalistami, inni stosują wyłącznie analizę techniczną, a jeszcze inni łączą te dwie metody. Niektórzy gracze uważają, że dwa dni to już długi okres inwestycyjny, a innie, że dwa miesiące to wciąż krótki okres. Jednak z końcowych wniosków autora można się dowiedzieć, że z niektórymi zasadami zgadza się większość graczy. Po latach spędzonych nad analizą i na grze na giełdzie oraz po napisaniu kilku książek z wywiadami z najlepszymi inwestorami zapisał najważniejsze stwierdzenia dotyczące sukcesu w grze na rynkach finansowych.

1. Przeanalizuj swoje motywy

Przede wszystkim upewnij się, że na pewno chcesz grać na giełdzie. Pomyśl, dlaczego tak naprawdę chcesz grać. Jeśli chcesz grać po to, by przeżywać wielkie emocje, to lepiej zrobisz, jeśli się przejedziesz kolejką górską albo polatasz na lotni. Rynek jest bardzo trudnym przeciwnikiem. By wygrać, trzeba prawie wszystko robić bezbłędnie. Jeśli część naszego ja ciągnie nas w przeciwnym kierunku, to gra jest przegrana, zanim ją zaczęliśmy. – Rynek Forex jest najtrudniejszym rynkiem finansowym na świecie. Trzeba mieć dużo pewności siebie aby inwestować pieniądze na rynku, na którym większość traci. Na rynku, na którym co bardziej utalentowani zawodnicy potrafią przegrać nawet 4-5 depozytów. Warto więc przeanalizować dlaczego chcemy inwestować własne pieniądze oraz określić cele jakie chcemy przez to osiągnąć.

2. Dopasuj metodę gry do własnej osobowości

Bardzo duże znaczenie ma wybór metody odpowiadającej naszej osobowości i sprawiającej, że czujemy się dobrze. Jeśli nie chcesz albo nie możesz przez cały dzień śledzić wykresów, nie próbuj Day trading. Jeśli nie możesz znieść napięcia związanego z podejmowaniem decyzji inwestycyjnych, postaraj się wypracować mechaniczny system gry (jak np. sygnałów transakcyjnych Ichimoku). Metoda, z której korzystasz, musi ci odpowiadać, musi ci zapewniać komfort. Wagi tego stwierdzenia nie sposób przeceniać – każdy znany gracz odnoszący sukcesy w końcu znajdował styl gry pasujący do jego osobowości.

3. Wypracuj system gry

Rodzaj systemu nie ma znaczenia, ale aby mieć przewagę, musisz mieć system gry ściśle wskazujący warunki dla otwarcia i zamknięcia pozycji. Stworzenie własnego systemu wymaga badań, obserwacji i przemyśleń.

4. Zarządzanie pieniędzmi i kontrola ryzyka

Prawie każda z osób, z którymi przeprowadziłem wywiad, uważała, że zarządzanie pieniędzmi było ważniejsze od metody inwestycyjnej. Wiele potencjalnie zyskownych systemów czy taktyk gry doprowadziło do katastrofy, ponieważ graczowi stosującemu daną strategię zabrakło zasad kontrolowania ryzyka. Nie trzeba być matematykiem ani rozumieć analizy portfelowej, by zarządzać ryzykiem. Kontrola ryzyka może być tak prosta, jak opisana niżej metoda trzech kroków:

a. Nigdy nie ryzykuje w jednej transakcji więcej niż od 1 procenta do 2 procent portfela (W zależności od podejścia inwestora procent może być trochę większy. Jednak nie należy przekraczać poziomu maksymalnie 5 procent).

b. Wyznacz punkt wyjścia, zanim zawrzesz transakcję (zlecenie obronne typu Stop Loss). Wielu graczy, z którymi przeprowadzono wywiad podawało właśnie tę zasadę.

c. Jeśli stracisz pewną z góry określoną kwotę kapitału początkowego (np. 10 albo 20 procent), odetchnij trochę, przemyśl, co się nie udało, i zanim zaczniesz znowu grać, opracuj plan dający ci duże szanse na zysk.

5. Plan gry

Próba wygrania na giełdzie bez planu gry jest jak próba zbudowania domu bez planów konstrukcyjnych – kosztowne błędy są prawie nieuniknione. Plan gry wymaga po prostu połączenia stosowanej taktyki gry z zarządzaniem pieniędzmi i zasadami zawierania transakcji.

6. Dyscyplina

Słowo to było chyba najczęściej używane przez najlepszych graczy w wywiadach, często wymieniane usprawiedliwiającym tonem: „Wiem, że słyszał pan to już milion razy, ale proszę mi wierzyć, że dyscyplina jest naprawdę bardzo ważna”. Istnieją dwa podstawowe powody, dla których dyscyplina jest tak istotna. Po pierwsze, warunkuje utrzymanie właściwej kontroli ryzyka. Po drugie, dyscyplina jest potrzebna do tego, by postępować według przyjętej metody gry bez zastanawiania się nad tym, które transakcje zawrzeć, a których nie.

7. Straty są częścią gry

Wybitni gracze dobrze rozumieją, że straty to istotny element gry na giełdzie. Takie podejście wydaje się powiązane z pewnością siebie. Ponieważ wybitni gracze są przekonani, że w długim okresie wygrają, pojedyncze transakcje przynoszące straty nie są już takie straszne – traktuje się je jako coś nieuniknionego. Tak jak to wynika z testów systemu Ichimoku na wykresie dziennym zaledwie 2 z 5 transakcji były zyskowne, jednak ich wyniki, znacząco przewyższały wielkości poniesionych strat.

8. Cnota cierpliwości

Czekanie na właściwą okazję zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu. Nie zawsze trzeba mieć otwarte pozycje. Inwestor powinien strzec się również gry z nastawieniem na odzyskanie straconych pieniędzy. Granie dla zemsty to niezawodna recepta na porażkę.

9. Znaczenie wytrwałości

Cierpliwość ma duże znaczenie nie tylko przy oczekiwaniu na zawarcie nowych transakcji, ale również przy utrzymywaniu pozycji, które przynoszą zysk. Nieumiejętność osiągania wystarczających zysków z korzystnych pozycji jest głównym czynnikiem ograniczającym sumaryczny zysk.

10. Wypracowanie taktyki gry o niskiej stopie ryzyka

Jedno z ćwiczeń wykorzystywanych przed doktora Van Tharpa (praktykujący psycholog i jeden z najlepszych inwestorów giełdowych, przeprowadził wiele badań na temat aspektów psychologicznych inwestowania) podczas jego wykładów polega na tym, że uczestnicy zapisują swoje wyobrażenia inwestycji o niskim ryzyku. Dobrą stroną taktyki o niskim ryzyku jest to, że łączy ona w sobie dwa bardzo ważne elementy: cierpliwość i kontrolę ryzyka. Obmyślanie taktyki inwestycyjnej o niskim ryzyku jest dobrym ćwiczeniem dla wszystkich graczy. Podczas jednych ze szkoleń uczestnicy sporządzali długą listę opisów taktyk i choć nie ma to nic wspólnego z grą na giełdzie, ulubiony pomysł autora na inwestycję o niskim ryzyku przedstawiony na wykładzie był następujący: otworzyć sklep z pączkami naprzeciwko posterunku policji.

11. Maksymalizuj wysokość zysków, a nie liczbę zyskownych transakcji

Autor wyjaśnia, że w ludzkiej naturze nie leży maksymalizowanie zysku, a raczej zwiększenie szans na zysk. Problem polega na tym, że wtedy nie skupiamy się na wielkości zysków (lub strat), co prowadzi do gorszych niż optymalne wyników. Tezę tą udowadniają wyniki systemu Ichimoku z Trailing Stopem, który potencjalnie maksymalizuje nam zysk krocząc za rynkiem zgodnie z kierunkiem otwartej pozycji.

12. Nadzieja to przekleństwo

Nadzieja jest dla gracza przekleństwem, nie tylko wtedy gdy czeka on z zamknięciem pozycji przynoszącej straty, mając nadzieję, że rynek jeszcze się odbije, ale również wtedy, gdy ma nadzieję, że nastąpi ruch, który pozwoli po przegapieniu okazji wejść na rynek po lepszych cenach.

13. Nie wygrasz, jeśli będziesz musiał wygrać

Na Wall Street znane jest powiedzenie: „Zastraszone pieniądze nigdy nie wygrywają”. Przyczyna jest bardzo prosta. Jeśli ryzykujesz pieniądze, na których utratę nie możesz sobie pozwolić, wszystkie emocjonalne pułapki związane z grą na giełdzie zadziałają z podwójną siłą. Rynek nie toleruje nieostrożności związanej z transakcjami zawieranymi w desperacji.

14. Wyeliminuj stres

Stres w grze na giełdzie to oznaka tego, że dzieje się coś niedobrego. Jeśli odczuwasz stres, zastanów się nad tym, a potem zadziałaj tak, by wyeliminować problem. Załóżmy na przykład, że stwierdziłeś, iż największym źródłem stresu jest dla ciebie brak zdecydowania w wypadku konieczności zamknięcia pozycji ze stratą. Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest po prostu składanie zleceń typu Stop Loss za każdym razem, gdy otwieramy nową pozycję.

Źródło: J. Schwager, Mistrzowie rynków finansowych, Wolters Kluwer Polska, Kraków 2007

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *