PLN

Australijski odczyt PKB przyniósł ulgę notowaniom AUDa

Jak wynika z dzisiejszych danych australijskiego urzędu statystycznego dynamika wzrostu gospodarczego w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku okazała się nieco lepsza od oczekiwań rynkowych i wyniosła 1.7% r/r wobec konsensusu na poziomie 1.6% r/r i 2.4% r/r na koniec 2016 roku. Choć początek roku przyniósł spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego, a odczyt był tylko minimalnie lepszych od prognoz, to jednak po wczorajszych rozczarowujących danych nt. bilansu płatniczego poprzeczka spadła zdecydowanie niżej, a dzisiejsze dane były ulgą dla AUDa. W konsekwencji tego notowania AUDUSD wzrosły do najwyższego poziomu od miesiąca, a przebicie 200-sesyjnej średniej na poziomie 0.7550 daje szanse na dalszy ruch w kierunku 0.76.

W dniu dzisiejszym amerykańska waluta lekko koryguje się, po tym jak wczoraj szeroki indeks dolara spadł do najniższych poziomów od listopada ub.r. W przypadku EURUSD cały czas poruszamy tuż poniżej poziomu 1.13, a wczorajsze spadki USDJPY wyhamowały przy 109. W dzisiejszym kalendarium nie znajdziemy istotnych z rynkowego punktu widzenia publikacji, a zatem obecny sentyment powinien utrzymać się do jutra, kiedy to rozstrzygną się dalsze losy EURUSD. Wspólna waluta czeka oczywiście na komunikat i konferencję po posiedzenie EBC, dolar natomiast na przesłuchanie byłego szefa FBI Jamesa Comeya przed komisją senacką. Atmosferę wyczekiwania widać również w notowaniach cen akcji, czy złota. W jednym i drugim przypadku mamy do czynienia ze stabilizacją po wczorajszym wzroście awersji do ryzyka. Złoto pozostaje blisko 8-miesięcznych szczytów powyżej 1290 USD za uncję, a kontrakt terminowy na S&P 500 konsoliduje się w okolicy 2430 pkt. Na dzień przed brytyjskimi wyborami parlamentarnymi funt pozostaje stabilny, a notowania GBPUSD kształtują się blisko poziomu 1.29. Najnowszy sondaż Opinium wskazuje, że Konserwatyści powiększyli w ostatnim czasie przewagę nad Laburzystami do 7 pkt. proc.

Wczorajsza sesja przyniosła poprawę sentymentu na rynku ropy naftowej, która zyskała blisko jednego dolara na baryłce, a notowania WTI wzrosły powyżej poziomu 48 USD. Dziś jednak osuwają się nieco niżej, co jest związane z wczorajszą publikacją raportu API. Choć wskazał on na dziewiąty z rzędu tygodniowy spadek zapasów ropy, to jednak jednocześnie nieoczekiwanie zwiększyły się zapasy benzyny i to aż o ponad 4 mln baryłek, podczas gdy rynek w dzisiejszych oficjalnych danych amerykańskiego Departamentu Energii spodziewa się spadków zapasów tego paliwa.

Czerwcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej będzie należeć do tych nudnych, nie dających przesłanek dotyczących dalszej ścieżki stóp procentowych w Polsce. Od majowego nic się nie zmieniło, co mogłoby wpłynąć na ocenę RPP, a na kolejnym w lipcu przedstawione będą wyniki najnowszych projekcji makroekonomicznych, co wówczas będzie sprzyjać ciekawszej dyskusji.

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Dom Maklerski mBanku S.A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *